Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a podstawa prawna

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego posiada określoną podstawę prawną. Jest nią ustawa z 2017 roku, która reguluje wszelkie relacje pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. W myśl tej ustawy kredytobiorca ma kilka istotnych praw, które wynikają z umowy spisanej z bankiem.

Szybciej – zawsze i wszędzie

Pierwszym i najważniejszym prawem jest możliwość spłaty kredytu hipotecznego wcześniej. Prawo to dotyczy zarówno spłaty całej kwoty, jak też jej części. Klient może również skierować do banku zapytanie, w ramach którego prosi on kredytodawcę o podanie informacji dotyczących kosztów szybszej spłaty. W myśl przytoczonej ustawy bank ma 7 dni na odpowiedź. Oczywiście oznacza to również, że kredytobiorca będzie miał prawo do odzyskania części kosztów poniesionych w trakcie podpisywania umowy.

Jeśli masz problem ze uregulowaniem swoje zobowiązania, zobacz artykuł – Problem ze spłatą kredytu hipotecznego – sprawdź, co zrobić.

Spłata kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym

Wspomniana ustawa reguluje również wszelkie kwestie wynikające z charakterystyki wybranego zobowiązania. Przykładowo, jeśli oprocentowanie takiego kredytu jest zmienne, bank nie ma prawa naliczać dodatkowych opłat, jeśli Klient spłaca je co najmniej przez 3 lata. Wcześniejsza spłata kredytu do 3 lat od momentu podpisania umowy, będzie wiązać się z kosztami dodatkowymi, których wartość nie może przekroczyć 3 procent całej kwoty zobowiązania.

Sprawdź dokładnie, z czego się składa oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie stałe i… zmienne

Jeśli wspomniane oprocentowanie ma charakter stały, bank może w każdej chwili naliczyć dodatkowe oprocentowanie w przypadku wcześniejszej spłaty. Zasada ta dotyczy również tych kredytów, które – tymczasowo – są zaciągane na stałe oprocentowanie. Oznacza to, że opłata dodatkowa może pojawić się zawsze, o ile wcześniejsza spłata kredytu miała miejsce w okresie „sztywnego” oprocentowania.

Zobacz dokładną analizę wszystkich kosztów kredytu hipotecznego.

Podsumowanie

Powyższe przepisy nie są skomplikowane i w miarę łatwo definiują ewentualne koszty dodatkowe wcześniejszej spłaty zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że nadal są to przepisy ramowe, nadające bankom pewien wachlarz możliwości. Dlatego tak ważne jest, by zawsze dokładnie zapoznać się z treścią umowy.

About the author

Secured By miniOrange