Umowa kredytowa – czy można podpisać ją przez internet?

Kredyty online cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wydają się być one najlepszą opcją dla tych, którzy bez wychodzenia z domu pragną otrzymać gotówkę. Umożliwi to zaoszczędzić czas oraz zminimalizować ilość kłopotliwych formalności. Umowę kredytową możemy podpisać przez internet, jednak pamiętajmy o tym, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności warto jest upewnić się, że wszystkie zapisy są dla nas jasne i zrozumiałe.

Rodzaj umowy

Trzeba wiedzieć, że umowa kredytowa online może posiadać różne formy, a wszystko zależy od pożyczkodawcy. Nie zawsze wszystkie formalności można załatwić drogą elektroniczną. Czasami bywa tak, że wniosek kredytowy może zostać złożony przez internet, a po jego akceptacji umowa kredytowa zostanie przesłana przez kuriera. Plusem jest fakt, że dokument otrzymujemy również w formie elektronicznej. Nie musimy czytać go w towarzystwie kuriera, dzięki czemu zyskujemy pełną swobodę.

Nierzadko po akceptacji wniosku otrzymujemy wiadomość o tym, że musimy zgłosić się do najbliższego oddziału banku. Mamy pewność, że otrzymamy kredyt lub pożyczkę, jednak wszelkie formalności muszą został załatwione osobiście. Pamiętajmy, że pożyczki na relatywnie wysokie kwoty dość rzadko są w stu procentach udzielane przez internet. Dla niektórych może to stanowić spore utrudnienie.

Weryfikacja klienta

Starając się o kredyt bankowy musimy pamiętać, że pożyczkodawca musi zweryfikować nie tylko naszą tożsamość. Z tego powodu oprócz dowodu osobistego będziemy potrzebować rozmaitych zaświadczeń np. o wysokości dochodów. Ponadto trzeba wiedzieć, że banki weryfikują historię kredytową osób starających się o kredyt lub pożyczkę.

Umowa kredytowa może zostać podpisana szybciej, jeśli zdecydujemy się na ofertę firmy prywatnej. Ostateczna decyzja zależy więc wyłącznie od nas. Szybkie pożyczki dedykowane są przede wszystkim tym, którzy nie posiadają zdolności kredytowej.

Elementy umowy kredytowej – co musi zawierać

Niezależnie czy składamy wniosek online, czy staramy się o kredyt bezpośrednio w placówce, należy dokładnie się z nią zapoznać. Co powinna zawierać umowy by była prawomocna? Przede wszystkim dane osobowe kredytobiorcy oraz dane banku, oraz datę podpisania umowy. Inne elementy umowy to:

  • kwota kredytu;
  • czas spłaty zobowiązania;
  • oprocentowanie kredytu;
  • wysokość prowizji pobieranej przez bank;
  • marża;
  • ubezpieczenie.

Więcej o kosztach kredytu znajduje się w artykule – Koszt kredytu hipotecznego – podział i analiza.

Do umowy kredytu hipotecznego, bank dołącza również harmonogram spłaty kredytu. Może mieć on wersję papierową lub elektroniczną.

About the author

Secured By miniOrange