Z czego składa się oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Poprzez oprocentowanie kredytu hipotecznego, większość osób rozumie wyłącznie procentowe koszty związane z pożyczeniem określonego kapitału. Tymczasem w skład owego oprocentowania wchodzą również inne opłaty, które istotnie je podnoszą.

Co wpływa na łączny koszt kredytu?

Wspomniane oprocentowanie kredytu hipotecznego jest pojęciem dość ogólnym i niestety nie do końca zrozumianym. Sprawdźmy zatem, jakie opłaty (oprócz samego oprocentowania) wchodzą w jego skład.

1. Prowizja za udzielenie kredytu – jest to opłata, którą ponosi Klient banku, z tytułu udzielenia przezeń kredytu hipotecznego. Z reguły jej wartość oscyluje w okolicach 0 – 4 procent, choć w niektórych bankach może być wyższa.

2. Prowizja za wcześniejszą spłatę – co prawda oprocentowanie kredytu hipotecznego nie uwzględnia tego kosztu, ale jeśli nasze zobowiązanie spłacimy wcześniej (przed upływem czasu wyznaczonego przez bank), będziemy musieli go uiścić (około 2 procent od pozostałej kwoty kredytu).

3. Opłata za wycenę nieruchomości, często jest wliczana do łącznego oprocentowania kredytu. W zależności od jej rodzaju, opłata ta wynosi od 400 do nawet 700 złotych.

4. Stawka za ubezpieczenie nieruchomości, liczona od salda kredytu, to kolejna opłata naliczana przez bank. Jej wysokość jest ściśle uzależniona od danej nieruchomości a także jej lokalizacji i bieżących zagrożeń. Zwykle wartość stawki ubezpieczenia oscyluje w granicach 0.05 procent salda kredytu.

Dokładne koszta kredytu obliczysz za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego online. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o tak dużym zobowiązaniu zobacz czym kierować się przy wyborze kredytu hipotecznego.

Inne koszty i zobowiązania

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to nie jedyny koszt, który inwestor musi ponieść. W zależności od aktualnej sytuacji Klienta, bank może naliczyć dodatkową opłatę m.in. za wydrukowanie papierowego harmonogramu spłaty, czy też tytułem podatków od czynności cywilnoprawnych.

Sprawdź podział i analizę kosztów kredytów hipotecznych.

Podsumowując, oprocentowanie kredytu hipotecznego to koszt niezwykle złożony, który składa się z wielu zmiennych. Dlatego jego jednoznaczne ustalenie przed wygenerowaniem umowy przez bank jest tak skomplikowane, nawet z uwzględnieniem wartości ujętych w Tabeli Opłat i Prowizji.

About the author

Secured By miniOrange