Co negatywnie wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Składając wniosek o kredyt zawsze należy liczyć się z tym, że bank go bardzo dokładnie przeanalizuje. Jednym z elementów, jaki bank podda ocenie będzie zdolność kredytowa. Jeśli okaże się zbyt niska może okazać się, że uzyskanie kredytu będzie niemożliwe. Niestety wiele osób same szkodzi o obniża swoją zdolność. Warto zatem wiedzieć czego dokładnie unikać.

Forma zatrudnienia

Jedną z najważniejszych rzeczy, która analizowana jest przy ocenie zdolności kredytowej jest forma zatrudnienia wnioskodawcy. Trzeba wiedzieć, że banki zdecydowanie preferują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Najlepiej na czas nieokreślony. Taka umowy świadczy o stabilności wnioskującego. Oczywiście uzyskanie kredytu będą zatrudniony na umowę cywilno-prawną nie jest niemożliwe, jednak bardzo trudne. Dlatego jeśli pracuje się na umowę zlecenie lub o dzieło warto jest pomyśleć o zmianie formy zatrudnienia.

Osoby młode pracujące na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, mogą rozważyć opcję zaciągnięcia kredytu hipotecznego z rodzicami, by polepszyć zdolność kredytową.

Obciążenia finansowe

Dziś wielu ludzi żyje na kredyt. Zaciągamy pożyczki z różnych powodów. Zaciągamy kredyt na wyjazd na wakacje. Trzeba mieć świadomość, że każde dodatkowe zobowiązanie finansowe będzie negatywnie wpływ na zdolność kredytową. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny lepiej jest spłacić wszystkie aktualne zobowiązania.

Sprawdź co jeszcze warto zrobić zanim weźmiesz kredyt hipoteczny.

Historia kredytowa

Na ocenę zdolności kredytowej ma wpływ także historia kredytowa. Niestety wiele osób samodzielnie psuje swoją własną historię kredytową. Mowa tu o niespłacaniu innych zobowiązań finansowych w terminie. Każde opóźnienie będzie wpływało negatywnie na historię kredytową, a tym samym na ocenę zdolności kredytowej. Dlatego zaciągając różnego rodzaju pożyczki pamiętać należy o ich terminowej spłacie.

Przeczytaj także jak historia i zdolność kredytowa wpływają na naszą wiarygodność finansową.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego

Zdolność kredytowa uzależniona jest także od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Jeśli są one zbyt wysokie wówczas może mieć to negatywny wpływ na ocenę przez bank zdolności kredytowej. Warto zatem przeanalizować swój domowy budżet i wydatki.

Sprawdź również 5 sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej.

About the author

Secured By miniOrange