Znajdziesz tu wszystko o kredycie hipotecznym!

Jeśli chciałbyś kupić nieruchomość, to koniecznie sprawdź wszystko o kredycie hipotecznym. Brzmi to jak prawdziwe wyzwanie, ale jeśli chcesz dobrze wydać swoje pieniądze, to musisz je podjąć.


Co wchodzi w skład spłaty?

Jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny to musisz wiedzieć, że może Cię to sporo kosztować. Po pierwsze, będziesz musiał zapłacić prowizję banku oraz odsetki kredytowe. Oczywiście, wszystkie dodatkowe koszta wpływają na wysokość raty kredytu hipotecznego. Mimo to, w wielu sytuacjach warto je ponieść po to, by wreszcie móc zamieszkać na swoim. Wiele osób twierdzi też, że lepiej jest spłacać ratę kredytu niż płacić czynsz o zbliżonej wysokości. Dlaczego? Bo kredyt w końcu zostanie spłacony, a nieruchomość przejdzie na Twoją własność. Jednak pamiętaj, że wybór kredytu hipotecznego musi być świadomą decyzją.

Co powinna zawierać umowa kredytowa

Jeśli chcesz czuć się bezpieczny to koniecznie powinieneś sprawdzić wszystkie dostępne informacje na temat kredytu. Umowa kredytowa z bankiem jest wiążąca. Jeśli podejmiesz niewłaściwą decyzję, to będziesz musiał żyć z jej konsekwencjami wiele lat. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny spłaca się 20 lat, a w niektórych przypadkach ten okres zostaje wydłużony nawet do 35 lat. Koniecznie sprawdź zaproponowaną przez bank umowę. Dowiedz się, czy nie ma w niej jakiś kruczków czy drobnych druczków. W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą finansowym. W skrajnych przypadkach możesz też poradzić się prawnika. W umowie kredytowej powinny się znajdować takie informacje jak:

  • wysokość zaciąganego kredytu;
  • oprocentowanie kredytu;
  • prowizja bankowa;
  • wysokość rat kredytowych;
  • harmonogram spłaty kredytu;
  • warunki ewentualnego zawieszenia spłat – wakacje kredytowe.

Przeczytaj również artykuł Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny.

Sprawdź wszystko o kredycie hipotecznym

Nigdy też nie podpisuj żadnego dokumentu zanim dobrze go nie przeanalizujesz. Nie śpiesz się. Poproś o kopię umowy i spokojnie przeczytaj ją we własnym domu. Wszystkie fragmenty, których nie rozumiesz zaznacz markerem, a potem zapytaj o nie pracownika banku. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie opinii o kredytach hipotecznych oferowanych przez konkretny bank. Bez trudu znajdziesz je w internecie na różnego rodzaju forach lub w mediach społecznościowych. Możesz też popytać wśród znajomych. Być może, ktoś z nich będzie mógł polecić Ci lub odradzić usługi wybranego przez Ciebie banku.

Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny przeanalizuj wszystkie koszta z tym związane.

About the author

Secured By miniOrange