Rodzaje rat kredytu hipotecznego

Każdy zaciągnięty kredyt oczywiście zawsze należy spłacić. To odbywa się najczęściej w miesięcznych ratach. Trzeba jednak wiedzieć, że banki oferują kilka rozwiązań pod tym kątem. Wnioskując o kredyt często mamy wybór w jakich ratach kredyt ten będzie spłacany.

Spłata kredytu hipotecznego

Wiele lat temu spłata kredytu odbywała się tylko na jeden sposób. Kredytobiorca co miesiąc dokonywał spłaty raty kredytu. Co miesiąc była to ta sama kwota i tak to końca okresu kredytowania czy spłaty całości kredytu. Od kilku lat banki jednak stają się coraz bardziej elastyczne pod tym kątem. Oferują one swoim klientom dwie dodatkowe możliwości spłaty kredytu. Mowa tu o ratach malejących oraz ratach rosnących.

Sprawdź również, jakie raty kredytu wybrać – równe czy malejące?

Raty malejące i rosnące – czym się od siebie różnią

Już same nazwy wskazują na to w jaki sposób wygląda spłacanie rat kredytu. W przypadku rat malejących w pierwszej kolejności spłacane są raty o wyższej sumie, a następnie w kolejnych miesiącach wysokość rat maleje. Odwrotnie jest w przypadku rat rosnących. W tym przypadku spłatę kredytu zaczyna się od rat mniejszych, które następnie rosną.

Jaki sposób spłaty kredytu wybrać?

Jaki sposób spłaty jest lepszy? To już zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb kredytobiorcy. Analizując oferty kredytowe banków warto jest w tym przypadku wykorzystać kalkulator kredytowy. Dzięki niemu szybko będzie można przeliczyć koszty kredytu i tym samum wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Trzeba jednak podkreślić, iż największa liczba klientów wciąż decyduje się na spłatę kredytu w ratach równych. Przede wszystkim dlatego, iż jest to dość bezpieczne i przewidywalne. Kredytobiorca dokładnie wie jaką ratę będzie musiał zapłacić w każdym miesiącu. To pozwala mu na planowanie swoich domowych wydatków. Najrzadziej klienci decydują się na skorzystanie z rat rosnących. Właśnie ze względu na kwestię bezpieczeństwa finansowego w przyszłości.

About the author

Secured By miniOrange