Co wpływa na raty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to jeden z większych kredytów. Ludzie zaciągają go by spełnić swoje marzenie o zakupie mieszkania lub domu, co nie udałoby się bez pomocy ze strony banku. Co wpływa na wysokość raty kredytu? Czy w każdym banku biorąc określoną kwotę kredytu płaciliśmy taką samą ratę?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oczywiście w zależności od banku, rata kredytu hipotecznego może się różnić. Wpływa na nią między innymi oprocentowanie kredytu hipotecznego, oraz określona marża banku. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i zależy tak naprawdę od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli inaczej w skrócie rrso. Ten parametr zawsze jest podawane w przypadku wszystkich ofert kredytowych ze strony banku. Na przestrzeni lat wpływa ona na wysokość raty – jeżeli ustalone przez państwo roczne stopy maleją – maleje też wysokość naszej raty. Jeżeli idą w górę – w górę idą również raty. Stała jest natomiast marża banku i ona również wpływa na wysokość miesięcznej raty oraz ogólny koszt kredytu. Marża kredytu to jeden z tych parametrów, które są do negocjowania podczas zawierania umowy kredytowej.

Rata stała lub malejąca

Na wysokość miesięcznej raty kredytu wpływa nie tylko rrso oraz marża banku – tutaj również ma znaczenie nasza decyzja dotycząca wyboru sposobu obliczania rat. Można zdecydować się na stałe raty lub na raty malejąco. W tym drugim przypadku ogólne koszty kredytu będą niższe, jednak trzeba będzie się nastawić, że przez kilkanaście pierwszych lat spłaty kredytu, raty będą naprawdę wyższe. Potem, po spłaceniu sporej części odsetkowej, raty będą konkretnie malały. Przed ostateczną decyzją odnośnie kształtu naszego kredytu hipotecznego, warto zatem dobrze przeanalizować, która opcja opłat będzie najbardziej korzystna i dla nas dostępna. Może okazać się, że stałe raty to bardziej bezpieczne wersja niż raty malejąco.

About the author

Secured By miniOrange