Jaka jest zależność między wiekiem kredytobiorcy a udzieleniem kredytu hipotecznego?

Zanim bank zdecyduje się udzielić kredytu rozpatruje szereg czynników. Przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego ważną rolę odgrywa wiek osoby wnioskującej o kredyt. Dlaczego wiek potencjalnego kredytobiorcy jest dla banku taki ważny?

Wiek minimalny

Banki, które prowadzą działalność na terenie naszego kraju określają minimalną granicę wieku, którą trzeba osiągnąć, aby móc ubiegać się o kredyt. Każdy bank kieruje się zasadami, które sam ustala, jednak praktyką stosowaną przez większość banków jest odmowa rozpatrzenia wniosków złożonych przez osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Są także banki, które minimalny wiek podniosły trochę wyżej. Nie mając ukończonych dwudziestu jeden lat nie mamy szansy, aby otrzymać w nich kredyt hipoteczny. Zdecydowana większość banków uważa bowiem, że osoby pomiędzy 18 a 21 rokiem życia nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby zdawały sobie sprawę z tego, jak ważną decyzją jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Maksymalny wiek

Tutaj także każdy bank ma inne wymagania. I nie chodzi tutaj wcale o maksymalny wiek w chwili ubiegania się o kredyt, ale o wiek, który kredytobiorca osiągnie w chwili, kiedy będzie wpłacał ostatnią ratę. Takie postępowanie oznacza, że kredyt może otrzymać nawet osoba, która ukończyła sześćdziesiąt lat. W dużej mierze zależy to bowiem od tego, na jaki długi okres bank zdecydował się udzielić kredytu. Osoby starsze mają mniejsze szanse na otrzymanie kredytu na długi okres. Zdecydowanie największe szanse na kredyt rozłożony nawet na trzydzieści pięć lat mają osoby młode, w wieku mniej więcej trzydziestu, trzydziestu pięciu lat. W ich przypadku ostatnia rata kredytu przypadnie w momencie, kiedy ukończą sześćdziesiąt, sześćdziesiąt pięć lat. Będą więc jeszcze osobami czynnymi zawodowo. Długi okres kredytowania sprawia, że miesięczne raty są niższe, mniej więc obciążają rodzinny budżet.

Czytając powyższy tekst dochodzimy do wniosku, że im wcześniej zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, tym dla nas lepiej.

About the author

Secured By miniOrange