Ile wynosi wkład własny do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest przeznaczony na budowę domu lub zakup domu/mieszkania. To zobowiązania na długie lata, dlatego warto rozważyć taką opcję.  Kredyt hipoteczny wymaga wniesienia wkładu własnego. Obecnie wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, jednak jest możliwość skorzystania z niższego wkładu na poziomie 10%.

Nie każdy bank jednak się na to zgadza, a jeśli już, to konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.
Wkład własny najczęściej jest wniesiony w gotówce, jeśli jednak nie mamy tak dużych pieniędzy, możemy skorzystać z innych opcji (za zgodą banku). Czasami możliwe jest uznanie innej nieruchomości jako wkład własny, zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, lub skorzystanie z programów rządowych, a także IKE lub IKZE (to instrumenty oszczędnościowe, konta zakłada się z myślą o emeryturze). Warto poznać w danym banku ofertę i dowiedzieć się, czy takie opcje są dostępne. Nie zawsze bowiem bank uznaje takie rozwiązania. Najlepiej, jeśli klient posiada gotówkę i jak najwyższy wkład własny – wtedy bank jest bardziej skłonny udzielić kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny może być udzielony na okres 20 lub 30 lat (to najczęstsze opcje). Jednak, aby go uzyskać, trzeba posiadać zdolność kredytową. Na zdolność kredytową ma wpływ kilka czynników, m.in; ilość osób na utrzymaniu, limity na karcie debetowej, regularne zarobki, rodzaj posiadanej umowy o pracę, wiek kredytobiorcy. To ostatnie jest także ważną kwestią, gdyż bank prędzej udzieli kredytu osobie młodej – wtedy uznaje, że jest ona bardzie wiarygodna jeśli chodzi o spłacanie rat przez wiele lat. Osoby starsze mają trudniej z otrzymaniem kredytu. Bank dokładnie prześwietla klienta i bada jego zdolność do spłacania kredytu.

About the author

Secured By miniOrange