5 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

Skorzystanie z oferty kredytowej banku uzależnione jest od zdolności finansowych, jakimi dysponuje klient. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, w tym od wysokości dochodów, miesięcznych wydatków czy historii kredytowej. Podpowiadamy, jak skutecznie poprawić swoją zdolność kredytową.

1. Dłuższy okres kredytowania

Wydłużenie okresu spłaty kredytu wpływa bezpośrednio na zmniejszenie miesięcznych rat zadłużenia. Dzięki temu zdolność kredytowa rośnie, jednak należy pamiętać, że koszt całkowity kredytu również może się zwiększyć.

2. Dodatkowy kredytobiorca

Zbyt niską zdolność kredytową zwiększyć można poprzez zaciągnięcie kredytu wraz ze współmałżonkiem, partnerem czy rodzicami. Dwa źródła dochodów są dla banku bardziej wiarygodne i mogą wpłynąć na wystarczające zwiększenie zdolności kredytowej.

3. Wkład własny

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym uzależniona jest również od wysokości wkładu własnego. Obecnie minimalna kwota wkładu własnego wynosi 20% wartości nieruchomości, natomiast im jest wyższa, tym lepiej.

4. Ogranicz wnioski

Złożenie zbyt dużej liczby wniosków o przyznanie kredytu może skutkować obniżeniem tzw. scoringu punktowego w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Może to zmniejszyć szansę na kredyt. Aby zapobiec podobnej sytuacji należy złożyć nie więcej niż 3 wnioski kredytowe w różnych bankach.

5. Kupuj na raty

Zakupy na raty to nic innego jak zawarcie umowy z bankiem. Regularna spłata rat pozwoli zbudować pozytywną historię kredytową, która może bezpośrednio wpłynąć na poprawę zdolności kredytowej.

About the author

Secured By miniOrange