Kredyt mieszkaniowy nie dla wszystkich

Kredyty mieszkaniowe są udzielane przez banki wyjątkowo często. Są to kredyty długoterminowe, nie każdy też ma szansę go otrzymać.

Z kredytem mieszkaniowym nierozerwalnie wiąże się pojęcie wkładu własnego. Nie ma dzisiaj banku, który zdecyduje się udzielić kredytu mieszkaniowego osobom, które nie posiadają wkładu własnego. W 2016 roku wprowadzone zostały zmiany dotyczące wysokości wkładu własnego. Wynoszą one obecnie 20 procent wartości nieruchomości, którą kredytobiorca zamierza kupić. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców zainteresowanych kredytem mieszkaniowym jest ich niskie oprocentowanie.

W przypadku każdego kredytu, także więc w przypadku kredytu mieszkaniowego, przed podęciem decyzji banki sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Kredytu nie dostaną osoby, których zdolność kredytowa nie zagwarantuje, że zostanie on spłacony. Zdolność kredytową można poprawić. Jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt trzeba pospłacać wcześniej zaciągnięte kredyty, także zadłużenie na karcie kredytowej. Szans na otrzymanie kredytu mieszkaniowego raczej nie mają też osoby z negatywną historią kredytową. Nikłe szanse na kredyt mieszkaniowy mają także osoby, które nie są zatrudnione na umowę o pracę oraz te osoby, które wprawdzie osiągają wysokie dochody, ale nie są w stanie ich udokumentować.

Kredyt mieszkaniowy to czasem jedyna szansa na własne mieszkanie. Niestety, nie każdy ma szansę taki kredyt otrzymać.

About the author

Dodaj komentarz

Secured By miniOrange